ШАНОВНІ ПАЦІЄНТИ!

Захворювання пародонту – ясен та кістки, що оточують зуб – широко поширені. Дослідження показують, що практично у кожного пацієнта тією чи іншою мірою є прояви подібних захворювань, які поступово призводять до рухливості та втрати зубів, якщо вчасно не розпочати лікування. Підступність хвороби полягає в тому, що воно не виявляє себе довгі роки. Вчасно поставити діагноз, оцінити прогноз та призначити лікування патології пародонту повинен лікар.

У нашій клініці використовуються сучасні методи лікування та профілактики захворювань пародонту, які дозволяють успішно лікувати пародонтит на ранніх стадіях, зупинити важку форму перебігу та запобігти можливим загостренням. Ви переконаєтесь, що з пародонтитом можна ефективно боротися. Для цього Вам необхідно активно допомагати лікарю та дотримуватися його порад та рекомендацій.

ЩО ТАКЕ ПАРОДОНТИТ?

Комплекс тканин, що оточують зуб, називається пародонтом. До них відносяться ясна, кісткова тканина щелепи та зв'язка зуба(періодонт). Зуб прикріплюється в кістковій лунці щелепи, яка називається альвеолою, і утримується за допомогою періодонтальної зв'язки.Ясна вкривають кісткову тканину та з'єднуються з поверхнею зуба. Між яснами та зубами є невелика борозна глибиною всього 1-2 мм. Проміжки між зубами теж заповнені яснами; це так звані «міжзубні сосочки». Глибина борозни в ділянці міжзубного сосочка може досягати 3 мм.Ясенева борозна є природним бар'єром від впливу патогенної мікрофлори .

Чому виникають гінгівіт та пародонтит?

Накопичення бактеріального нальоту в області ясеневої борозни призводить до запалення ясен – гінгівіту, а надалі – до руйнування борозни, ураження кістки та розвитку пародонтиту. При виникненні кровоточивості ясен, появі запаху з рота або інших ознак захворювання Вам необхідно звернутися до пародонтолога. Пародонтолог – це лікар-стоматолог, який пройшов особливий курс підготовки. Пародонтолог проводить діагностику та лікування захворювань пародонту, а також профілактику їх загострень.

Зубні відкладення м`який наліт

Після кожного прийому їжі на зубах та між зубами залишається невелика кількість харчових залишків, які утворюють м'який наліт. Цей наліт важко побачити. У ньому відразу поселяються мікроорганізми ротової порожнини. Мікроби та продукти їхньої життєдіяльності відкладаються на поверхні зуба і призводять до запалення ясен та руйнування навколозубних тканин.

Чи можна побачити зубний наліт?

Для виявлення м'яких зубних відкладень є спеціальні барвники. З їх допомогою Ви можете вдома самостійно контролювати якість чищення зубів. Підібрати барвник та навчити користуватися ним допоможе гігієніст чи лікар-пародонтолог.

Зубний камінь

Поступово накопичуючись, наліт стає твердішим, перетворюючись на зубний камінь. Зубний наліт змінює природний колір зубів, роблячи їх темнішими. Тверді зубні відкладення ускладнюють проведення особистої гігієни. М'який наліт накопичується на поверхні зубного каменю. І тому запалення в ясні посилюється, вражаючи дедалі більше тканин.

Як часто треба видаляти наліт при здорових яснах?

Видалення зубного каменю та бактеріального нальоту необхідно проводити 1 раз на 6 місяців, тим самим запобігаючи розвитку хвороби пародонту. Видалення зубного нальоту називається професійною гігієною ротової порожнини. Її зазвичай проводить гігієніст, тобто фахівець, який здійснює профілактику захворювань пародонту, підбирає засоби гігієни і допомагає правильно їх використовувати.

Гінгівіт  - які ознаки можуть вказувати на запалення ясен?

Накопичення м'якого зубного нальоту призводить до запалення ясен, яке називається гінгівітом, викликаним зубним нальотом. При гінгівіті ясна змінює свій колір на синюшно-червоний, набрякає та кровоточить при чищенні зубів та вживанні твердої їжі, з'являється запах з рота, неприємні відчуття у яснах – свербіж, печія і навіть біль. Захворювання періодично загострюється та слабшає.

Як лікують гінгівіт?

Лікування гінгівіту зазвичай проводить пародонтолог чи гігієніст. Після обстеження Вам проведуть професійну гігієну ротової порожнини, видалять наліт (основну причину захворювання), підберуть засоби догляду за зубами та яснами та навчать правильно їх використовувати. Для лікування гінгівіту, викликаного зубним нальотом, Вам необхідно правильно доглядати за зубами та яснами.

Виразково-некротичний гінгівіт

Це захворювання викликається двома особливими видами бактерій, які в нормі знаходяться в ротовій порожнині в невеликій кількості. Крім кровоточивості та набряку, основною ознакою захворювання буде поява на яснах дуже болючих виразок, які вкриті білим нальотом. Не намагайтеся самостійно видалити наліт, цим має займатися лише фахівець. Якщо крім ясен уражається слизова оболонка порожнини рота, таке захворювання називається виразково-некротичним гінгівостоматитом.

Лікування виразково-некротичного гінгівіту більш тривале. Крім професійної гігієни порожнини рота зазвичай використовуються різні медикаменти та знеболювальні засоби. Ефект від лікування настає дуже швидко: вже другого – третій день проходить біль і зменшується запалення. Однак припиняти лікування не можна, потрібно пройти весь курс, щоб уникнути рецидиву – повторного загострення хвороби. При появі ознак захворювання одразу зверніться до пародонтолога.

Захворювання ясен при вагітності

Під час вагітності змінюється гормональний фон організму, що може призвести до зміни складу нальоту зі збільшенням у ньому частки шкідливих мікроорганізмів. Неправильне чищення зубів призводить до появи запалення в яснах або загострення вже наявного захворювання.

Як лікують захворювання пародонту у вагітних?

Під час вагітності найбільш сприятливим терміном на лікування вважається другий триместр, тобто. 13 – 24 тиждень вагітності. У вагітних не завжди вдається повністю вилікувати захворювання. Основною метою лікування є контроль над рівнем зубного нальоту та зменшення кількості інфекції у порожнині рота. Залишкове запалення пов'язане із змінами в організмі і часто проходить після пологів або закінчення грудного вигодовування.

Чому важливо лікувати захворювання пародонту до настання вагітності?

Сучасна наука вважає, що пацієнтка з пародонтитом підвищує ризик народження дитини з маленькою вагою. Вогнище хронічної інфекції у порожнині рота вагітної жінки може призвести до раннього розвитку карієсу у дитини. Якщо Ви плануєте народження дитини, то лікування захворювань ясен має бути включене до програми підготовки до вагітності та допологового спостереження.

Парадонтит

Внаслідок впливу мікрофлори зубного нальоту поступово руйнується зв'язка, що з'єднує ясна і зуб, а в подальшому запальний процес може поширитися вглиб, вражаючи кістку. Таке захворювання, при якому запалюються не тільки ясна та зв'язка зуба, а й кісткова тканина, що оточує зуб, називається пародонтит. Які ознаки вказують на розвиток пародонтиту?

  • кровоточивість ясен;
  • утворення простору між корінням зубів та ясен у результаті розсмоктування кістки;
  • неприємний запах з рота, свербіж, відчуття печії  в яснах;
  • оголення кореня зуба;
  • рухливість зубів та зміна їх положення;
  • у період загострення можливі болючі відчуття. набряк щоки та виділення гною з ясен;
  • біль при попаданні на зуби холодного, гарячого, кислого, солодкого, а також при чищенні зубів (такий стан називається гіперчутливістю).

Як визначити тяжкість захворювання?

Розрізняють легкий, середній і тяжкий ступінь пародонтиту. Визначити їх можна лише після ретельного обстеження (діагностики) стану пародонту.

Стадії пародонтиту легкий ступень захворювання

При легкому ступені глибина ясенних кишень не перевищує 4-5 мм, але в рентгенограмах мало видно зміни кістки. У карті кишені такої глибини маркуються жовтим кольором.

Середний ступень захворювання

При середньому ступені тяжкості визначаються кишені глибиною 5-6 мм, можлива невелика рухливість зубів та оголення коренів. Кишені глибиною 6 мм і більше маркуються у карті червоним кольором.

Тяжкий ступень захворювання 

При тяжкому ступені кишені досягають глибини 6 мм і більше зуби стають сильно рухливими і можуть змінювати своє положення, а корінь оголюється.

Локалізований парадонтит

Локалізованим пародонтитом називають захворювання, що вражає невелику групу зубів. Причинами виникнення можуть бути неправильно встановлена пломба, вкладка або коронка, передчасний контакт зуба під час жування та/або травма (в т.ч. засобами гігієни ротової порожнини). Лікування зводиться насамперед до усунення причини захворювання. Далі проводять професійну гігієну порожнини рота, видалення зубного каменю та обробку поверхні кореня зуба в області кишені. Якщо глибина кишені становить понад 4 мм, то показано хірургічне лікування.

Вплив пародонтиту на організм

Ви вже знаєте, що основною причиною розвитку пародонтиту є зубний наліт. Він містить безліч різноманітних бактерій, які можуть потрапляти в інші органи. Пародонтальні кишені є осередком хронічної інфекції. Доведено, що тривала наявність інфекції в пародонтальній кишені призводить до розвитку таких захворювань організму як ревматоїдний артрит, атеросклероз, інфекційний ендокардит, гастрит, ентероколіт. З іншого боку, такі захворювання, як гіпертонія, цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози та надниркових залоз, системний остеопороз, призводять до серйозних змін у всьому організмі, включаючи пародонт. Хворі з такою патологією повинні перебувати під постійним наглядом пародонтолога та терапевта. Регулярні відвідування пародонтолога дозволяють успішно лікувати та зберегти пародонт зубів за наявності загальних захворювань організму.

Агресивний парадонтит

Це форма пародонтиту, при якій виявляється мало зубного нальоту, але відбувається швидке та глибоке поширення запального процесу у кістковій тканині з утворенням дуже глибоких кишень. Таке захворювання розвивається стрімко протягом 1-5 років, на відміну від пародонтиту, викликаного зубним нальотом, який може розвиватися 10 і більше років. Однією з причин розвитку агресивного пародонтиту є певні види мікроорганізмів. При цьому захворюванні глибина кишень може досягати 8-10 мм і більше. Такий активний перебіг процесу призводить до ранньої втрати зубів.

Хто хворіє на агресивний пародонтит?

Агресивний пародонтит може розвиватися у дітей, підлітків та у дорослих до 30 років. У дітей захворювання носить локальний характер і вражає, в основному, постійні зуби шості /або центральні різці. Батькам необхідно пам'ятати про те, що дитину може нічого не турбувати доти, доки зуб не стане сильно рухливим. Для запобігання передчасної втрати постійних зубів у дитини необхідно регулярно відвідувати стоматолога. Ця форма пародонтиту лікується тривало і вимагає постійного спостереження у лікаря та застосування антибіотиків та імуностимуляторів. Для підбору препаратів необхідно зробити лабораторне дослідження на момент загострення захворювання. Успіх у лікуванні досягається лише за умови дотримання всіх рекомендацій лікаря.

Фази розвитку парадонтиту

Усі запальні захворювання пародонту характеризуються циклічною течією. Захворювання може перебувати у стадії ремісії. Тоді вас нічого не турбує. при загостренні процесу з'являється кровоточивість, посилюється рухливість зубів, вони змінюють положення, з кишень може виділятися гній. Якщо ясна припухають і починають боліти, це говорить про розвиток ускладнення – пародонтального абсцесу. З кожним загостренням руйнується дедалі більше кісткової тканини. Уникнути цього можна, лише дотримуючись чіткого графіка підтримуючого лікування.

Зміна положення зубів

Пародонтит руйнує кістку, до якої кріпиться зуб, і під дією жувальних сил відбувається переміщення зубів. При лікуванні захворювань пародонту може знадобитися ортодонтичне лікування – виправлення положення зубів за допомогою брекетів. Ортодонтичне лікування можно проводити у будь-якому віці. У хворих на пародонтит , зуби переміщаються в більш короткі терміни, ніж при звичайному ортодонтичному лікуванні.

Скрупченість

Якщо зуби стоять у неправильному положенні, їх важко очищати. Тому наліт швидко накопичується і викликає запалення ясен. Для ефективного очищення зубів та профілактики пародонтиту можна перемістити зуби у правильне положення.